The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

Tag: Class 2A

March
1st

Class 2A boys: Unranked Lindbergh stuns Clover Park 56-51

There will be a new Class 2A boys basketball state champion this season after unranked Lindbergh toppled defending champion Clover Park 56-51 Thursday in state quarterfinals at the Yakima SunDome.

Behind an all-out effort from senior guard Jimmy Keum — he scored a game-high 33 points, just two off his career high of 35 — the Eagles are in the state semifinals and will face Ellensburg at 9 p.m. Friday.

The loss puts Clover Park (21-6) out of title contention, but a win Friday at 2 p.m. over Ellensburg guarantees the Warriors another state trophy.
Read more »

March
1st

Class 2A girls: White River 42, Blaine 28

White River’s girls basketball team guaranteed itself its first state trophy since 2005 after its 42-28 win over Blaine in the quarterfinals of the Class 2A state tournament Thursday afternoon at the Yakima SunDome.

“We’re excited, we’re ready to go,” said White River senior guard Cassidy France, who led all scorers with 15 points, including 9 of 14 from the free-throw line. “It’s an amazing feeling. I can’t even explain how excited I am, and especially to do it with these girls. They are the best.”

Third-ranked White River (26-2) advances to Friday’s 5:30 p.m. semifinal.
Read more »

Feb.
24th

2A boys regional: Clover Park routs Mark Morris 71-55

Clover Park High had six practices to prepare to play without sophomore guard David Crisp, and it wasn’t until practice on Thursday when things finally began clicking for the Warriors.

Things clicked in a game setting, too.

The seventh-ranked Warriors shot 58 percent (28-of-48) and nailed five 3-pointers en route to their 71-55 victory over Mark Morris in a Class 2A regional game Friday night at Tumwater High.

Clover Park (21-5) will defend its state championship next weekend at the Yakima SunDome as one of the eight teams to advance to the 2A state tournament.

Ahmaad Rorie finished with a game-high 24 points and Dwayne Crawford chipped in 19 to lead the Warriors.
Read more »

Dec.
4th

Basketball state rankings for week of Dec. 4-10

Here is The News Tribune’s first installment of our weekly high school basketball rankings.

BOYS BASKETBALL

CLASS 4A
1. Davis (Yakima)
2. Union
3. Bellarmine Prep
4. Skyline
5. Mount Rainier
6. Evergreen (Vancouver)
7. Curtis
8. Central Valley (Spokane)
9. Lake Stevens
10. Ferris
Next: Arlington, Battle Ground, Bothell, Garfield, Issaquah, Kamiak, Kentwood, Lewis & Clark, Redmond, Roosevelt, Stadium
Read more »

Nov.
12th

Football: First-round results, quarterfinal pairings

I’m covering Eastlake-Federal Way tonight. You can get updates by following me on Twitter @DougPaceyTNT.

CLASS 4A
FIRST ROUND

Union 31, No. 10 Kentlake 7 — Final
No. 2 Woodinville 37, Bethel 7 — Final
Central Valley 23, No. 3 Ferris 7 — Final
Skyline 27, No. 6 Mead 17 — Final
No. 1 Bellarmine Prep 42, Edmonds-Woodway 7 — Final
No. 9 Skyview 34, Kentwood 7 — Final
No. 8 Lake Stevens 21, No. 7 Olympia 17 — Final
No. 4 Eastlake 21, No. 5 Federal Way 11 — Final
QUARTERFINALS
Union at No. 2 Woodinville, 2 p.m. Saturday at Pop Keeney Stadium
Central Valley at Skyline, 1 p.m. Saturday
No. 1 Bellarmine Prep at No. 9 Skyview
No. 8 Lake Stevens at No. 4 Eastlake, 7 p.m. Saturday
Read more »

Nov.
11th

Football: Tumwater stunned by ATM in title rematch, falls 41-6

Bart Potter
Contributing Writer

First things first: Get a stop on Archbishop Murphy’s running quarterback, Hans VanderWel.

The Tumwater Thunderbirds achieved that, more or less, after the first quarter. But the T-
Birds didn’t account for the passing quarterback VanderWel or the sticky pass-defending VanderWel, and the rest of the Archbishop Murphy Wildcats followed the lead of their junior standout en route to a 41-6 victory against defending Class 2A champion Tumwater in a first-round playoff football game at Tumwater District Stadium.

The game was a startling reversal of the 2010 2A title game, when Tumwater handled Archbishop Murphy, 34-14. This year, Murphy dominated from the opening kickoff.

“That’s probably the biggest whipping we’ve had on that field in a long time,” a weary Tumwater coach Sid Otton said afterward.

On the first offensive series of the game, the 6-foot, 200-pound VanderWel had carries of 16 and 8 yards on a seven-play, 57-yard drive capped by a 17-yard touchdown run by junior running back Ricky Gordon.

Tumwater stopped the Wildcats on downs on their next possession, which reached the T-Bird 20, most of the yardage coming on a 40-yard burst by junior Alex Galgano.
Read more »

Nov.
11th

Football: Interlake RB’s 432-yard effort helps Saints edge FP, 49-41

DON HUNT
Contributing Writer

Because of his small physique, Interlake running back Jordan Todd has always felt like he had something to prove on the football field.

He proved plenty to Franklin Pierce on Friday night.

Todd ran for an astounding 432 yards on 29 carries and five touchdowns in leading the Saints to a 49-41 victory over the Cardinals in a first-round, Class 2A state playoff game at Franklin Pierce High.

If that wasn’t impressive enough, Todd was suffering from a nasty cold that had him coughing and feeling queasy after the game.

“I’ve been little my whole life and I’m always trying to prove that I belong out here,” said Todd, a 5-8, 180-pound senior. “It’s made me work harder than a lot of guys. I want to be the best back on the field every game.”
Read more »

Nov.
1st

Football: Week 10 playoff games schedule

This information is in a post from last week, but I know a lot of people are interested in it. So I’m posting it again so you don’t have to scroll through a couple pages.

WEEK 10 FOOTBALL STATE PLAY-IN ROUND PAIRINGS
Game times, dates are TBA unless noted

CLASS 4A
Tahoma at Union, 7 p.m. Friday
Mariner at Kentlake, 7:30 p.m. Friday
Bothell at Bethel, 7:30 p.m. Friday
Curtis at Woodinville, 7 p.m. Saturday at Pop Keeney
Eisenhower at Ferris, 8 p.m. Friday
Central Valley at Chiawana, 7 p.m. Friday
Monroe at Skyline, 7:30 p.m. Friday
Davis winner at Mead, 5:30 p.m. Friday
South Kitsap at Edmonds-Woodway, 7:30 p.m. Friday
Graham-Kapowsin at Bellarmine Prep, 7 p.m. Friday at Mount Tahoma
Gig Harbor at Kentwood, 7 p.m. Saturday
Issaquah at Skyview, 7 p.m. Friday
Puyallup at Olympia, 7 p.m. Friday
Heritage at Lake Stevens, 5 p.m. Saturday
Jefferson at Eastlake, 7 p.m. Friday
Snohomish at Federal Way, 7:30 p.m. Friday
Read more »