The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

Tag: capsule

Nov.
29th

Class 4A finals: Sweet music in Browne’s swan song? Skyline will try

* CLASS 4A FINALS
No. 3 Bellarmine Prep (12-1) vs. No. 1 Skyline (13-0)
7:30 p.m. Saturday, Tacoma Dome

Coaches: Tom Larsen is in his 10th season at Bellarmine Prep (72-36). Mat Taylor is in his fifth season at Skyline (60-10 record).

Road to Gridiron Classic: Bellarmine Prep defeated Bothell in the first round (35-30), Gonzaga Prep in the quarterfinals (32-29) and Auburn in the semifinals (21-19). .Skyline defeated Lake Stevens in the first round (42-0), Roosevelt in the quarterfinals (54-21) and Camas in the semifinals (51-28).

About the Lions: Once again, the goal Saturday is to strive

Read more »

Nov.
29th

Class 3A finals: Eastside Catholic has pieces to make it interesting, but . . .

* CLASS 3A FINALS
No. 2 Eastside Catholic (13-0) vs. No. 1 Bellevue (13-0)
7:30 p.m. Friday, Tacoma Dome

Coaches: Jeremy Thielbahr is in his second season at Eastside Catholic (20-4 record). Butch Goncharoff is in his 13th season at Bellevue (157-12 record).

Road to Gridiron Classic: Eastside Catholic defeated Kelso in the first round (69-13), Marysville-Pilchuck in the quarterfinals (65-34), and University in the semifinals (42-21). Bellevue defeated Ferndale in the first round (28-0), Peninsula in the quarterfinals (40-3) and Mount Si in the semifinals (37-7).

About the Crusaders: Before anybody starts handing over the 3A trophy

Read more »

Nov.
29th

Class 2A finals: One coach will collect a sixth state championship this weekend

* CLASS 2A FINALS
No. 4 Tumwater (12-1) vs. No. 2 Lynden (12-1)
1 p.m. Saturday, Tacoma Dome

Coaches: Sid Otton is in his 39th season at Tumwater (313-106 record). Curt Kramme is in his 22nd season at Lynden (204-52 record).

Road to Gridiron Classic: Tumwater defeated Steilacoom in the first round (45-22), Archbishop Murphy in the quarterfinals (21-0), and Prosser in the semifinals (35-21. Lynden defeated Mark Morris in the first round (42-14), Sumner in the quarterfinals (42-7), and Capital in the semifinals (48-21).

About the Thunderbirds: In spite of its youth and inexperience entering the season,

Read more »

Nov.
29th

Class 1A finals: Eighteen years later, a Montesano-Royal rematch looms

* CLASS 1A FINALS
Montesano (11-2) vs. No. 2 Royal (13-0)
10 a.m. Saturday, Tacoma Dome

Coaches: Terry Jensen is in his 11th season at Montesano (111-30 record). Wiley Allred is in his 14th season at Royal (158-19 record).

Road to Gridiron Classic: Montesano defeated Charles Wright Academy in the first round (31-21), King’s in the quarterfinals (17-7), and Mount Baker in the semifinals (28-6). Royal defeated Cascade-Leavenworth in the first round (70-14), Cle Elum-Roslyn in the quarterfinals (61-27), and River View in the semifinals (31-28).

About the Bulldogs: Are they the team for destiny? Overcoming two early

Read more »

Nov.
29th

Class 2B finals: Five schools, two teams for one 2B championship

* CLASS 2B FINALS
No. 2 Lind-Ritzville/Sprague (12-0) vs. No. 1 Morton-White Pass (12-0)
4 p.m. Friday, Tacoma Dome

Coaches: Greg Whitmore is in his eighth season at Lind-Ritzville/Sprague (62-22 record).Aaron Poquette is in his second season at Morton-White Pass (22-2 record).

Road to Gridiron Classic: Lind-Ritzville/Sprague defeated Tekoa-Oakesdale/Rosalia in the first round (42-14), DeSales in the quarterfinals (21-14), and Waitsburg-Prescott in the semifinals (21-7). Morton-White Pass defeated Adna in the first round (42-0), Mossyrock in the quarterfinals (35-6), and La Conner in the semifinals (12-0).

About the Broncos: It seems the best way to attack the state’s

Read more »

Nov.
29th

Class 1B finals: To repeat, Neah Bay will have to knock off first-timer Patriots

* CLASS 1B FINALS
No. 2 Neah Bay (12-0) vs. No. 1 Liberty Christian (13-0)
4 p.m. Saturday, Tacoma Dome

Coaches: Tony McCaulley is in his fifth season at Neah Bay (50-10 record). Mike Olson is in his sixth season at Liberty Christian (38-23 record).

Road to Gridiron Classic: Neah Bay defeated Mary M. Knight in the quarterfinals (50-0), and Lummi in the semifinals (40-30). Liberty Christian defeated LaCrosse-Washtucna-Kahlotus in the quarterfinals (70-8), and Cusick in the semifinals (34-32).

About the Red Devils: Neah Bay is trying to become the first repeat 1B champions since Lacrosse-Washtucna

Read more »

Nov.
22nd

Class 4A semifinal: Two local coaches, two ball-control offenses take center stage

* CLASS 4A SEMIFINALS
Auburn (10-2) vs. No. 3 Bellarmine Prep (11-1)
7 p.m. Saturday, Tacoma Dome

Coaches: Gordon Elliott is in his 11th season at Auburn (88-36 record). Tom Larsen is in his 10th season at Bellarmine Prep (71-36 record).

Road to the semifinals: Auburn defeated Eastmont in the first round (20-7), and Mead in the quarterfinals (21-7). Bellarmine Prep defeated Bothell in the first round (35-30), and Gonzaga Prep in the quarterfinals (32-29).

About the Trojans: Both of these coaches have been around the block, and established a very ball-control type of offense. In two state

Read more »

Nov.
22nd

Class 4A semifinal: Camas should be able to match Skyline’s firepower

* CLASS 4A SEMIFINALS
No. 4 Camas (12-0) vs. No. 1 Skyline (12-0)
1 p.m. Saturday, Tacoma Dome

Coaches: Jon Eagle is in his fifth season at Camas (47-10 record). Mat Taylor is in his fifth season at Skyline (59-10 record).

Road to the semifinals: Camas defeated Arlington in the first round (62-6), and Federal Way in the quarterfinals (65-32). Skyline defeated Lake Stevens in the first round (42-0), and Roosevelt in the quarterfinals (54-21).

About the Papermakers: Expect lots of offense and points featuring the two highest-scoring teams in 4A. And unlike its counterpart, Camas might be

Read more »