The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

Tag: 2A

Feb.
10th

Girls Basketball: Updated 2A SPSL/Seamount/Olympic tourney schedule

Two games have changed locations in the 2A SPSL/Seamount/Olympic girls basketball tournament. Sumner-Eatonville will be played at Clover Park High and Kingston-Port Angeles has been moved to Klahowya High.

SATURDAY
At Clover Park

Game 11: Renton vs. White River, 6 p.m. (winner No. 1, loser No. 2 seed to district)
Game 12: Sumner vs. Eatonville, 2 p.m. (winner No. 5 seed, loser No. 6 to district)

At Klahowya
Game 9: Kingston vs. Port Angeles, 4 p.m. (winner No. 3, loser No. 4 seed to district)
Game 10: Lindbergh vs. Olympic, 12 p.m. (winner No. 7

Read more »

Nov.
11th

Volleyball: Wall-to-wall state tournament coverage

With the 4A, 3A and 2A volleyball state tournaments in our backyard this year, we’re devoting plenty of resources to covering it. We’ve got three reporters and a photographer at Saint Martin’s College and The Evergreen State College for the two-day tournaments.

Stay updated on the match results by clicking here. Check back late-Friday night for recaps of the first-day action.

Here are massive preview capsules for Class 4A, Class 3A and Class 2A.

Here’s a feature on the best volleyball team in the state, regardless of classification.

For those that want to keep tabs

Read more »

Nov.
5th

Football: Breaking down the first round of the state playoffs

Well, we’ve got our first real look at the the first round of the state playoffs, and there are some great matchups.

Here are the first-round pairings, along with my initial reactions.

CLASS 4A BRACKET
Game times, dates are TBA unless noted
Union at Kentlake, 6 p.m. Friday at French Field
Bethel at No. 2 Woodinville, 7 p.m. Saturday at Pop Keeney Stadium
Central Valley at No. 4 Ferris, 6 p.m. Friday at Joe Albi Stadium
Skyline at No. 7 Mead, 1 p.m. Saturday at Joe Albi Stadium
Edmonds-Woodway at No. 1 Bellarmine Prep, 1 p.m. Saturday at Mount Tahoma Stadium
Kentwood at No. 10 Skyview, 6 p.m. Friday at Kiggins Bowl
No. 8 Olympia at No. 9 Lake Stevens, 7 p.m. Saturday
No. 5 Eastlake at No. 6 Federal Way, 7 p.m. Saturday
Read more »

Nov.
4th

Football: Week 10 playoff Scoreboard

CLASS 4A
Friday

At Union 42, Tahoma 7
At Kentlake 49, Mariner 7
At Bethel 24, Bothell 22
At No. 4 Ferris 38, Eisenhower 31
Central Valley 24, at No. 3 Chiawana 0
At Skyline 59, Monroe 21
At No. 7 Mead 68, Yakima Davis 22
At Edmonds-Woodway 29, South Kitsap 19
At No. 1 Bellarmine Prep 37, Graham-Kapowsin 19
At No. 10 Skyview 47, Issaquah 17
At No. 8 Olympia 38, Puyallup 21
At No. 5 Eastlake 48, Jefferson 0
At No. 6 Federal Way 41, Snohomish 14 Read more »