The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

Coaches poll: After big win over Skyview, Camas moves up to No. 2 in 4A

Post by Todd Milles / The News Tribune on Oct. 3, 2012 at 9:31 am with No Comments
October 3, 2012 12:22 pm
After its double-overtime upset over Capital, Tumwater is receiving first-place votes. Both the Thunderbirds and the Cougars are firmly in the top five in Class 2A.

For the first time, The News Tribune has organized a statewide football coaches poll for the 4A, 3A, 2A and 1A classifications.

With the cooperation of more three dozen coaches from around the state, The News Tribune is releasing its sixth poll, and will update the rankings after each week in the regular season.

CLASS 4A

1. Skyline (10) 100
2. Camas 84
3. Federal Way 83
4. Gonzaga Prep 64
5. Kentwood 60
6. Bellarmine Prep 53
7. Mead 37
8. Ferris 25
9. Union 18
10. Skyview 15

Others receiving votes: Newport of Bellevue 4, Auburn 3, Bothell 2, Jackson 1, Woodinville 1.

Voters (All 10 voted this week): Mat Taylor, Skyline; Wayne Maxwell, Woodinville; Tony Davis, Tahoma; Gavin Kralik, Bethel; Cale Piland, Union; Steve Graff, Chiwana; Dan Eyman, Eisenhower; Jim Sharkey, Ferris; Tom Tri, Lake Stevens; and Bill Beattie, Olympia.

CLASS 3A

1. Bellevue (8) 80
2. Mount Si 72
3. Meadowdale 63
4. Glacier Peak 44
5. O’Dea 41
6. Kamiakin 39
7. Eastside Catholic 32
8. North Thurston 18
9. Mercer Island 11
10. Peninsula 10

Others receiving votes: Oak Harbor 9, Timberline 8, Kennedy Catholic 6, Ferndale 4, Lakes 2, Marysville-Pilchuck 1.

Voters (All 8 voted this week: Jay Turner, Oak Harbor; Brett Ogata, Mercer Island; Jamie Plenkovich, Ferndale; Garrett Cook, Seattle Prep; Dave Miller, Lakes; Adam Mathieson, Mountain View; Jason Silbaugh, Bonney Lake; Aaron Maul, Bishop Blanchet.

CLASS 2A

1. Othello (6) 92
2. Lakewood (2) 82
3. Lynden (1) 81
4. Capital 76
5. Tumwater (1) 59
6. Prosser 53
7. East Valley of Spokane 45
8. Mark Morris 26
9. W.F. West 13
10. Ellensburg 12

Others receiving votes: Burlington-Edison 8, Orting 5, West Valley of Spokane 2, Bremerton 1, River Ridge 1.

Voters (All 10 voted this week): Curt Kramme, Lynden; Reed Richardson, Squalicum; Dan Teeter, Lakewood; Mike VonRueden, Washington; Keith Ross, Sumner; Jeff Weible, North Kitsap; Shawn Perkins, Mark Morris; Benji Sonnichsen, Prosser; Adam Fisher, Spokane East Valley; and Jim Sutrick, Foster.

CLASS 1A

1. King’s (10) 100
2. Royal 83
3. Cashmere 82
4. Hoquiam 66
5. Cle Elum/Roslyn 65
6. Cascade Christian 48
7. Blaine 31
8. Charles Wright Academy 25
9. La Center 13
10. Montesano 12

Others receiving votes: Mount Baker 11, Cedar Park Christian 7, Eatonville 5, Tenino 2.

Voters (All 10 voted this week): Jay Dodd, Blaine; Jim Shapiro, King’s; Randy Davis, Cascade Christian; George Fairhart, Eatonville; Terry Jensen, Montesano; Mark Greenleaf, Woodland; Tim Strother, Zillah; Phil Zukowski, Cashmere; Todd Parmenter, Cedar Park Christian; Jerry King, retired (Northeast League).

of   

of