The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

Basketball: All-Narrows League 4A, 3A teams

Post by Doug Pacey / The News Tribune on Feb. 14, 2012 at 12:52 pm with No Comments »
February 14, 2012 12:52 pm

NARROWS LEAGUE 4A

BOYS BASKETBALL

MVP: Dominick Francks, guard, sr., Olympia

Coach of the year: Luke Salme, Olympia

First Team
Lucas Meikle, forward, jr., Bellarmine
Cyrus Ward, forward, sr., Gig Harbor
Nars Martinez, guard, sr., Soth Kitsap
Sefo Liufau, forward, jr., Bellarmine
David Smith, guard, sr., Bellarmine

Second Team
Brendan Leonard, forward, jr., Olympia
Eric Anderson-Connolly, forward, jr., Stadium
Michael Thomas, guard, jr., Central Kitsap
Mychael Rollins, guard, jr., Mount Tahoma
Trevor Houser, guard, sr., Olympia

Honorable Mention
Bellarmine Prep: Isaiah Flynn, jr.

Central Kitsap: Andre Thompson, jr.; Ty Luna, jr.; Kericho Corry, jr.

Gig Harbor: Jared Anderson, jr.; Colby Oatridge, sr.,

Mount Tahoma: Rondie Pate, sr.

Olympia: Michael Naipo jr.

South Kitsap: James Hyson, jr.; Ryley Callaghan

Stadium: Corey Glackin-Coley, jr.

GIRLS BASKETBALL

MVP: Krista Stabler, sr., Central Kitsap

Coach of the Year: Mike Hulet, South Kitsap

First Team
Nyzhe Primas, sr., Bellarmine
Jackie Steiger, sr., South Kitsap
Nakaira Petty, sr., Bellarmine
Taylor Sunkel, sr., South Kitsap
Gwen Ryno, sr., Central Kitsap

Second Team
Leah Davis, sr., Gig Harbor
Sydney Swofford, jr., Bellarmine
Ali Davis, sr., South Kitsap
Carly Hoisington, jr., Central Kitsap
Alex Bassett, sr., Olympia

Honorable Mention
Bellarmine Prep: Claire Martin, fr.; Adaeze Madani, sr.; Ionna Prince, jr.

Central Kitsap: Jenna Warner, jr.; Demi Holbrooke, sr.

Gig Harbor: Naphtali Ward, so.

Mount Tahoma: Shakira Ruffin, so.; Ashley Keys, jr.; Ashayna Davis, sr.

Olympia: Sarah Snodgrass, fr.; Molly Spiller, sr.; Jona Spiller, fr.

Shelton: Allison Hunter, sr.

South Kitsap: Maile Keanu, sr.

Stadium: Carli Hallis, jr., Amy Yun, sr., Angela Yun, so.

NARROWS LEAGUE 3A

BOYS BASKETBALL

Co-MVP: Dezmyn Trent, forward, jr., Foss; Tre’Shaun Lexing, guard, jr., Lincoln

Coach of the Year: Dave Alwert, Wilson

First Team
Phoenix Waters, guard, sr., Wilson
Kevin Johnson, guard, sr., Wilson
Jaiden Martin, forward, sr., Wilson
Isaac Barsh, forward, sr., Lincoln
Donaven Dorsey, guard, so., Timberline

Second Team
Jared Eidenmuller, guard, jr., Capital
Dontiea Hankins, forward, sr., Foss
Marcus Chambers, guard, jr., Foss
Keenan Williams, guard, jr., Capital
DaShawn Moore, Jr., guard, sr., Lincoln

Honorable Mention
Foss: Noah Hunthausen, jr.

Lincoln: Ar’Mond Davis, so.; Quadelle Satterwhite, sr.

Timberline: Cooper Podowicz, sr.; Theron Nystrom, sr.

Wilson: Ivy Smith, fr.; Andraell Fountain, so.

Yelm: Bryan Miskimens, sr.

GIRLS BASKETBALL

MVP: Tia Briggs, jr., Wilson

Coach of the Year: Cal-Jean Lloyd, Lincoln

First Team
Sasha Weber, sr., Timberline
Bethany Montgomery, jr., Wilson
Jessica Amundsen, sr., Yelm
Kaysha Fox, jr., Wilson
Jaynani Cababat, sr., Yelm

Second Team
Precious Hunkins, jr., Lincoln
Kendal Wilkerson, sr., Capital
McKenzie DeVore, jr., Yelm
Jasmine McKinney, sr., Foss
Kiera Allen, jr., Timberline

Honorable Mention
Capital: Cierra Pettit, sr.; Hollianne Wiedland, sr.

Foss: Sierra Brooke, jr.

Lincoln: Breneya Johnson, so.; Ki’Renne Armstrong, jr.

Timberline: Cierra Martin, fr.

Wilson: Valentina Sakica, sr.; Nina Caldwell, sr.

Yelm: Halie Pather, sr.

Read more here: http://www.theolympian.com/2012/02/14/1990144/basketball-all-4a-3a-narrows-league.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter#storylink=cpy

Leave a comment Comments
*
We welcome comments. Please keep them civil, short and to the point. ALL CAPS, spam, obscene, profane, abusive and off topic comments will be deleted. Repeat offenders will be blocked. Thanks for taking part and abiding by these simple rules.

JavaScript is required to post comments.

Follow the comments on this post with RSS 2.0