The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

Boys Basketball: State rankings for 4A, 3A, 2A, 1A, 2B, 1B classifications

Post by Doug Pacey / The News Tribune on Jan. 15, 2012 at 7:40 pm with No Comments »
January 15, 2012 8:45 pm

BOYS BASKETBALL STATE RANKINGS: Jan. 16 Edition

CLASS 4A
1. Bellarmine Prep (12-1)
2. Davis (10-2)
3. Skyline (12-3)
4. Union (10-3)
5. Garfield (9-3)
6. Snohomish (12-2)
7. Central Valley (9-3)
8. Redmond (11-3)
9. Kent-Meridian (10-4)
10. Gonzaga Prep (8-4)
Next: Beamer (9-4), Central Kitsap (8-5), Curtis (10-5), Edmonds-Woodway (11-4), Evergreen (9-5), Federal Way (7-4), Issaquah (10-4), Jackson (10-5), Lake Stevens (10-4), Lewis & Clark (8-4), Kentwood (9-5), Mount Rainier (9-5), Olympia (10-3), Rogers (Puyallup) (7-6), Roosevelt (9-4)

CLASS 3A
1. Rainier Beach (13-0)
2. Kamiakin (13-0)
3. Mountlake Terrace (14-0)
4. Seattle Prep (11-2)
5. University (9-3)
6. Wilson (11-2)
7. Lincoln (11-2)
8. Bellevue (12-2)
9. Franklin (11-4)
10. Decatur (10-4)
Next: Auburn Mountainview (10-4), Chief Sealth (9-4), Columbia River (12-2), Eastside Catholic (9-6), Ferndale (12-2), Foss (10-2), Glacier Peak (10-4), Kennedy Catholic (10-2), Kennewick (10-3), Lake Washington (9-4), Lakes (7-6), Mercer Island (11-4), Mountain View (10-3), Nathan Hale (9-4), O’Dea (9-5), Prairie (10-4), Sammamish (11-3), Shadle Park (9-3), Shorecrest (8-5), Shorewood (10-2), Wilson (11-2)

CLASS 2A
1. Lynden (11-2)
2. Pullman (12-1)
3. Clover Park (10-3)
4. Squalicum (11-2)
5. Sehome (10-3)
6. Sumner (12-2)
7. White River (11-3)
8. Toppenish (10-2)
9. Spokane West Valley (11-1)
10. North Thurston (11-3)
Next: Anacortes (10-3), Burlington-Edison (9-4), Clarkston (8-4), Ellensburg (9-3), Evergreen (10-5), Grandview (8-4), Kingston (11-3), Mark Morris (8-4), North Thurston (11-3), Port Angeles (11-3), River Ridge (7-7), Sequim (11-3), Tumwater (8-6), W.F. West (9-5), Washougal (10-4),

CLASS 1A
1. Cashmere (11-2)
2. Lynden Christian (11-2)
3. Bellevue Christian (11-3)
4. Zillah (12-2)
5. Granger (12-2)
6. King’s (12-2)
7. Naches Valley (11-1)
8. Okanogan (12-2)
9. Toledo (11-2)
10. Life Christian Academy (9-4)

Next: Cascade Christian (7-5), Chewelah (11-4), Chimacum (9-5), Colville (9-7), Freeman (9-6), Goldendale (10-3), Kalama (10-4), Kiona-Benton (11-3), Newport (9-5), Ridgefield (10-4), Seattle Academy (11-3), Seattle Christian (9-3)

Class 2B
Rankings courtesy of BSports.org
1. Northwest Christian – Colbert: 13-0
Good Wins: Freeman, Davenport, Lakeside, Colfax
Upcoming: 1/17 vs Liberty; 1/20 @ Reardan

2. Bear Creek: 12-2
Good Wins: Seattle Christian, South Kitsap, Lindbergh
Upcoming: 1/22 @ Rainier Christian

3. White Swan: 10-1
Good Wins: Zillah, Mabton, Granger
Upcoming: 1/17 vs Riverside Christian; 1/20 @ Entiat

4. Adna: 12-1
Good Wins: Morton/White Pass, Wahkiakum, La Conner
Upcoming: 1/19 @ Wahkiakum

5. La Conner: 13-1
Good Wins: Blaine, Meridian, Toutle Lake
Upcoming: 1/13 vs Cedar Park Christian

6. Dayton: 12-0
Good Wins: Waitsburg-Prescott, Kiona-Benton
Upcoming: 1/20 @ Tri-Cities Prep

7. Toutle Lake: 12-3
Good Wins: Toledo (2X), Kalama (2X), Adna, Wahkiakum
Upcoming: 1/17 vs Mossyrock; 1/19 @ Napavine

8. Colfax: 9-3
Good Wins: Lakeside, Freeman
Upcoming: 1/20 @ Kettle Falls;

9. Lake Roosevelt: 8-4
Good Wins: Life Christian
Upcoming: 1/20 vs Pateros

10. Wahkiakum: 10-3
Good Wins: Morton-White Pass
Upcoming: 1/17 @ Winlock; 1/19 vs Adna

CLASS 1B
Rankings courtesy of BSports.org
1. Colton: 11-1
Good Wins: Grangeville, Lapwai, St. John-Endicott
Upcoming: 1/16 @ Lapwai; 1/20 @ LaCrosse-Washtucna; 1/21 vs Touchet

2. Valley Christian: 12-1
Good Wins: Liberty, Cusick, Weston-McEwen
Upcoming: 1/16 @ Coeur d’Alene Charter; 1/20 vs A/C-H; 1/21 vs Odessa-Harrington

3. Moses Lake Christian: 10-1
Good Wins: Odessa-Harrington, Wahluke, Warden, A-C/H
Upcoming: 1/17 @ Sunnyside Christian; 1/19 vs Cascade Christian Academy; 1/21 vs Columbia Basin

4. A/C-H: 11-2
Good Wins: Omak, Okanogan, Wellpinit
Upcoming: 1/17 @ Okanogan; 1/20 @ Valley Christian; 1/21 @ Wilbur-Creston

5. Sunnyside Christian: 9-4
Good Wins: Waitsburg-Prescott, Columbia-Burbank
Upcoming: 1/17 vs MLCA; 1/20 @ Bickleton; 1/21 vs Klickitat

6. St. John-Endicott: 8-4
Good Wins: Moses Lake Christian, Rosalia, Garfield-Palouse, Pomeroy
Upcoming: 1/17 vs Odessa-Harrington; 1/20 @ Touchet; 1/21 vs Garfield-Palouse

7. Mt. Rainier Lutheran: 13-0
Good Wins: Seattle Lutheran (2X), Muckleshoot
Upcoming: 1/17 vs Mount Rainier Lutheran; 1/20 @ Eastside Prep

8. Neah Bay: 8-4
Good Wins: Lummi
Upcoming: 1/20 @ Clallam Bay

9. Lummi: 8-4
Good Wins: Tulalip Heritage, Rainier Christian, Seattle Lutheran
Upcoming: 1/17 @ Tulalip Heritage; 1/18 @ Darrington

10. Rosalia: 8-6
Good Wins: Wellpinit, Pomeroy, Cusick
Upcoming: 1/20 vs Pomeroy; 1/21 @ Tekoa-Oakesdale

Leave a comment Comments
*
We welcome comments. Please keep them civil, short and to the point. ALL CAPS, spam, obscene, profane, abusive and off topic comments will be deleted. Repeat offenders will be blocked. Thanks for taking part and abiding by these simple rules.

JavaScript is required to post comments.

Follow the comments on this post with RSS 2.0