The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

Football: AP all-state teams

Post by Doug Pacey / The News Tribune on Dec. 16, 2011 at 4:26 pm with 1 Comment »
December 16, 2011 4:28 pm

Here are the Associated Press all-state football teams. These teams are voted on by newspaper reporters and editors from around the state, including The News Tribune.

State player of the year, all classifications: Max Browne, jr. Skyline.

CLASS 4A
Player of the year:
Max Browne, jr., Skyline.

First-team:
Quarterback:
Max Browne, jr. Skyline.
Running backs: Ryan Lewis, sr., Eastlake, KeiVarae Russell, sr., Mariner, Parker Henry, sr., Skyview.
Wide receivers: Michael Rector, sr., Bellarmine Prep, Christian Gasca, sr., Lake Stevens.
Tight end: Caleb Smith, sr., Kentridge.
Offensive line: Joshua Garnett, sr., Puyallup, Mike Jones, sr., Eisenhower, Seth Regalado, sr., Mead, Cory English, sr., Auburn, Gates Michel, sr., Chiawana.
Defensive line: Uso Olive, sr., Federal Way, Sawyer Whalen, sr., Woodinville, Gino Bresolin, sr., Eastlake, Drew Sharkey, sr., Ferris.
Linebackers: Jordan Pulu, sr., Federal Way, Tanner Nelson, Union, Peyton Pelluer, jr., Skyline, Jordan Downing, sr., Chiawana.
Defensive backs: Russell Crippen, sr., Snohomish, D.J. May, sr., Federal Way, Cooper Kupp, sr., Davis, Miquiyah Zamora, sr., Chiawana.
All-purpose: David Fontennette, sr., Bethel.
Kicker: Austin Rehkow, jr., Central Valley.
Punter: Korey Durkee, sr., Washington.

Honorable mention:
Running back:
Kole Heidinger, sr., Ferris.
Wide receivers: Denzel Jones, sr., Eisenhower, Reiley Henderson, jr., Skyview, Cooper Kupp, sr., Davis.
Tight end: Danny Mattingly, jr., Mead.
Offensive line: Max Kelly, sr., Gonzaga Prep, Cody Tupen, sr., Lake Stevens, Dylan Bratlie, sr., Skyview, Matt Cruz, Skyview, Conner Schultz, sr., Olympia.
Defensive line: Joel Ragazzo, sr., Bethel, Kyle Lanoue, sr., Central Kitsap.
Linebackers: Korey Young, sr., Lake Stevens, Bentley Tran, sr., Olympia, Kurt Karstetter, sr., Ferris, Danny Mattingly, jr., Mead.
Defensive backs: David Garlington, Skyview, Zed Higgs, sr., Olympia, Wes Bailey, sr., Mead.
All-purpose: Colten Hordyk, sr., Arlington, K.W. Williams, sr., Jefferson.
Punter: Marc David, sr., Mead.

CLASS 3A
Player of the year:
Tyler Hasty, sr., Bellevue.

First-team:
Quarterback:
Jeff Lindquist, sr., Mercer Island.
Running backs: Zack Marshall, sr., Camas, Danny Welstad, sr., Peninsula, Kai Van Sickle, jr., Capital.
Wide receivers: Ansel Cecil, sr., Prairie, Chase Nacarrato, sr., Mt. Spokane.
Tight end: No nominees.
Offensive line: Josh Mitchell, sr., Mount Si, Nathan Dean, sr., Juanita, Sam Flor, sr., O’Dea, Michael Kneip, sr., Bellevue, Zach Banner, sr., Lakes.
Defensive line: Darien Freeman, jr., Bellevue, Joe Hunt, sr., Kamiakin, Kamari Brown, sr., Camas, Zaheer Webb, sr., Lakes.
Linebackers: Sean Constantine, jr., Bellevue, John Norcross, sr., Camas, Steven Malepeai, sr., Capital.
Defensive backs: Tyler Hasty, sr., Bellevue, Ma’ne Manaea, sr., Lakes, Cedric Dozier, sr., Lakes, Jayshawn Jordan, sr., O’Dea.
All-purpose: Israel Manzo, sr., Sunnyside.
Kicker: Cameron Van Winkle, jr., Mount Si.
Punter: Zak Porche, jr., Timberline.

Honorable mention:
Running backs:
Zach Umemoto, sr., Kamiakin, Levonte Littlejohn, sr., Lakes, Grant Woods, sr., Kennewick.
Wide receivers: Zach Zaragoza, jr., Bonney Lake, Skyler White, sr., Auburn Mountainview.
Offensive line: Daniel Canzater, sr., Ferndale, Joe Hunt, sr., Kamiakin.
Defensive line: Caleb Rodriguez, sr., Ferndale.
Linebackers: Charles Hall Jr., sr., Lakes, Brandon Wetzel, jr., Timberline, Kyle Prather, sr. Ferndale.
Defensive backs: Jason Thompson, sr., Kennedy Catholic, Kyler Larsen, sr., Meadowdale.
All-purpose: Bishard Baker, soph., Bellevue, Jesse Zalk, sr., Prairie.

CLASS 2A
Player of the year:
Jordan Todd, sr., Interlake

First-team:
Quarterback:
Josh Kraght, jr., Lynden.
Running backs: Jordan Todd, sr., Interlake, Mario Gobbato, jr., Blaine, Levi Wigg, sr., Mount Baker.
Wide receivers: Zach Vis, WR, jr., Lynden, Danny Raap, jr., Prosser.
Tight end: Zach Wimberly, sr., Tumwater.
Offensive line: Josh Hanson, sr., Tumwater, Taylor Witman, sr., Lynden, Alex Afuavi, sr., Franklin Pierce, Alec Postlewait, sr., Mount Baker, Scott Rose, sr., White River.
Defensive line: Caleb Newman, jr., Lynden, Jaimie Bryant, jr., Tumwater, Cody Roberts, sr, Selah, Blake Maresh, sr., White River.
Linebackers: Sam Shober, sr., Archbishop Murphy, Riley Prentice, jr., Tumwater, Jacob Tuivaiave, sr., Washington.
Defensive backs: Isaac Anderson, sr., Prosser, Tyler Forshaw, Sr., Sequim, Juston Lind, jr., Othello, Kris Janis, sr., East Valley (Yakima).
All-purpose: Mitch Gueller, sr., Chehalis.
Kicker: Santiago Lopez, sr., Lynden.
Punter: Daniel Hernandez, sr., Selah.

Honorable mention:
Running backs: Caleb Garza, sr., Othello, Isaac Anderson, sr., Prosser, Iopu Ignacio, sr., Franklin Pierce.
Wide receivers: Victor Gamboa, jr., Washington, Landon Rushton, sr., North Thurston.
Tight end: Andrew Urquhart, sr., North Kitsap.
Offensive line: Sam Shober, sr., Archbishop Murphy, Rodolfo Cruz, sr., Prosser, Alex Dumar, sr., North Thurston.
Defensive line: Alex Afuavi, sr., Franklin Pierce, Damien Roseberry, sr., Ellensburg, Jacob Anderson, sr., North Thurston, Alec Postlewait, sr., Mount Baker, Rudolfo Cruz, sr., Prosser.
Linebackers: Blake Korthuis, sr., Lynden, Frank Catelli, Sr. Sequim.
Defensive backs: Zach Vis, jr., Lynden, Matt Reid, sr., North Thurston.
Kicker: Daniel Hernandez, sr., Selah, Kyler Gracey, sr., North Kitsap.
CLASS 1A
Player of the year: Matt Hadley, sr., Connell.

First-team:
Quarterback: Billy Green, jr., King’s.
Running backs: Matt Hadley, sr., Connell, Evan Truax, sr., Montesano, Jake Clizbe, sr., Kalama.
Wide receivers: Trey Handy, sr., Nooksack Valley, Kade Eppich, sr., Connell.
Tight end: Joshua Shreffler, sr., Cascade Christian.
Offensive line: B.J. Salmonson, sr., Nooksack Valley, Bo Russell, sr., Montesano, Devon Winters, sr., Cle Elum, Kennan VanHollebeke, sr., Connell, Caleb Barnes, sr., Cashmere.
Defensive line: Jesse Wallace, sr., Toledo, Tyson Brook, sr., Connell, Josh Aho, sr., Zillah, Alex Pond, sr., Colville.
Linebackers: Jake Gall, jr., Cle Elum, Cole Schwartz, sr., Chelan, Joshua Schreffler, sr., Cascade Christian, Chandler Salsbury, sr., Connell.
Defensive backs: Austin Baker, sr., Montesano, Brady Widner, so. Zillah, Travis Kretschman, sr., Cle Elum, Jake Archer, sr., Cascade Christian.
All-purpose: Devante Harris, jr., Tenino.
Kicker: Braydon Ross, sr., Goldendale.
Punter: Antonio Gonzalez, sr., Highland.

Honorable mention:
Quarterback: Michael Amsel, Jr., Chelan.
Running backs: Austin Johnson, jr., Kalama, John Murphy, sr., Meridian, Jake Gall, jr., Cle Elum.
Wide receivers: Jake Archer, sr., Cascade Christian, Derick Ross, sr., Zillah.
Tight end: Joe Benedict, sr., Montesano.
Offensive line: Mason Friedline, jr., King’s, Kurt Wilkins, sr., Goldendale.
Defensive line: Mason Friedline, jr., King’s, Braden Decker, jr, Forks, Bo Russell, sr., Montesano.
Linebackers: Nolin Bare, sr. Goldendale, Austin Johnson, jr., Kalama, Justin Hause, sr., Lakeside (Nine Mile), Kyle Weiler, sr., Cashmere.
Defensive backs: Wade Gaston, jr., Goldendale, Karson Kuehner, jr., Life Christian.
All-purpose: Michael Newman, sr., Cle Elum.

CLASS 2B
Player of the year: Zach Bartlow, sr., Waitsburg-Prescott.

First-team:
Quarterback: Zach Bartlow, sr., Waitsburg-Prescott.
Running backs: Michael Neumeyer, sr., Willapa Valley, Alex Sampson, jr., White Swan.
Wide receivers: Dalton Estes, jr., Waitsburg-Prescott, Nathan Nobbs, sr., White Swan.
Offensive line: Walker Williams, sr., Tacoma Baptist, Roy Watlamet, sr., White Swan, Cadman Donavon, sr., Waitsburg-Prescott, Seth Scrabeck, sr., Naselle, Brent Conrad, sr., Colfax.
Defensive line: Walker Williams, sr., Tacoma Baptist, Seth Scrabeck, sr., Naselle, Brent Stromberger, sr., Lind/Ritzville-Sprague Sean Waters, jr., Lake Roosevelt.
Linebackers: Bubba Lara, sr., Adna, Roy Watlamet, sr., White Swan, Dustin Wooderchak, sr., Waitsburg-Prescott, Zach Finley, sr., Tacoma Baptist.
Defensive backs: Coy Hangar, Morton/White Pass, Alex Sampson, jr., White Swan, Ty Poole, jr., Kittitas.
Kicker: Jr. Alvarado, jr., White Swan.
Punter: Brent Stromberger, sr., Lind/Ritzville-Sprague.

Honorable mention:
Quarterback: Dustin Eaton, jr., Naselle.
Running back: Tucker Stanley, sr., Napavine.
Wide receiver: Kyle Delegard, sr., Tacoma Baptist.
Offensive line: Victor Andy, so., White Swan, Zack Fogle, sr., Kittitas, Andrew Talen, jr., Tacoma Baptist, Brent Stromberger, sr., Lind/Ritzville-Sprague, Sean Waters, jr., Lake Roosevelt.
Defensive line: Brent Conrad, sr., Colfax, Zack Fogle, sr., Kittitas.
Linebackers: Robert Eaton, sr., Naselle, Chris Bobrow, Morton/WhitePass, Angus Brunoff, sr., Adna.
Defensive backs: Kyle Delegard, sr., Tacoma Baptist, Justin Berarducci, sr., Colfax.

CLASS 1B
Player of the year: Josiah Green, So., Neah Bay.

First-team:
Quarterback: Josh Straughn, sr., Colton.
Running backs: Titus Pascua, Sr., Neah Bay, Colin Deyarmin, jr., Almira/Coulee-Hartline.
Wide receivers: Austin Brockie, fr., Lummi, Jake Straughn, soph., Colton.
Offensive line: Jeremy Spotted Bear, jr. Lummi, Rufus Arnold, sr., Neah Bay, Jake Reidner, sr., Colton.
Defensive line: Shawn Prindle, sr., Almira/Coulee-Hartline, Jordan Ping, sr., Almira/Coulee-Hartline, Dan Can, sr., Touchet.
Linebackers: Luke Stevens, jr., Wishkah Valley, Jake Reidner, sr., Colton, Daniel Hardy, sr., Almira/Coulee-Hartline.
Defensive backs: Derek Isaak, sr., Almira/Coulee-Hartline, Tyler Morris, jr., Liberty Christian.
All-purpose: Josiah Green, So., Neah Bay.

Honorable mention:
Running back: Deion Hoskins, so., Lummi.
Wide receiver: Tyler Morris, jr., Liberty Christian.
Offensive line: Matt Shute, sr., Touchet, Shawn Prindle, sr., Almira/Coulee-Hartline.
Defensive line: Brad Benton, King’s Way Christian, Mason Cloud, Mary M Knight, Justin Law, Taholah.
Linebacker: Colin Deyarmin, jr., Almira/Coulee-Hartline.
Defensive back: Eric Hines, sr., Touchet.

Leave a comment Comments → 1
*
We welcome comments. Please keep them civil, short and to the point. ALL CAPS, spam, obscene, profane, abusive and off topic comments will be deleted. Repeat offenders will be blocked. Thanks for taking part and abiding by these simple rules.

JavaScript is required to post comments.

Follow the comments on this post with RSS 2.0