The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

All-State baseball teams released

Post by Doug Pacey / The News Tribune on June 24, 2008 at 10:00 pm with No Comments »
June 24, 2008 10:00 pm

Here are the all-state baseball teams as voted on by media, including The News Tribune, from across the state and compiled by Tri-City Herald reporter Rene Ferran. To receive recognition, a player had to receive at least two votes.


This team is different than the one released by the state baseball coaches association. The differences, as stated by Rene Ferran, are: this one is voted upon by media; the teams are selected by position; and the coaches lump 1A, 2B and 1B together, while the media selects separate teams for the three classifications.


For example, for the coaches’ team, of the 21 first-team players on the 3A team, only two were outfielders. The media team has 12 first-teamers, three of whom are outfielders.


This is not to imply that one all-state team is better than another. It is simply to say that each has different criteria for its selection process.



4A



Player of the year
Derek Jones, Snohomish.


Coach of the year Kim Hammons, Snohomish.


First team



Pitchers
Rusty Shellhorn, Central Valley; Adam Conley, Olympia; Derek Jones, Snohomish.


Catcher Doug Joyce, Stanwood.


Infielders Brady Steiger, South Kitsap; Brett Jacobs, Richland; Garrett Totten, Mountlake Terrace; Joell Reyes, Juanita.


Outfielders Caleb Brown, Central Kitsap; Danny Oh, Jackson; Kyle Conwell, Tahoma.


Second team



Pitchers
Adam Cimber, Puyallup; Jake Theis, Mountlake Terrace; Andrew Kittredge, Ferris; Kramer Champlin, Olympia.


Catcher Taylor Ausbun, Puyallup.


Infielders Beau Brett, Ferris; Cody Shepherd, Richland; Bobby LeCount, Shorewood; Taylor Ard, Prairie.


Outfielders Colby Sokol, Emerald Ridge; Kramer Skidmore, Olympia; Ethan Hargrove, Snohomish; Kramer Scott, Edmonds-Woodway.


Honorable mention



Pitchers
Evan Morris, Davis; Ian Miller, Heritage; Colton Richards, Wenatchee.


Catchers Todd Dalrymple, South Kitsap; Steve Kirbach, Juanita; Derek Johnson, Wenatchee.


Infielders Ben Ruff, Puyallup; Daniel Zylstra, Central Kitsap.


Outfielders Ryan McKinney, Richland; Aaron Morice, Moses Lake; Derek Voigt, Thomas Jefferson; Mike Blake, Heritage.


3A



Player of the year
Trevor May, Kelso.


Coach of the year A.J. Marquardt, Kennewick.


First team



Pitchers
Tony Bryant, Kennewick; Trevor May, Kelso; Matt Boyd, Eastside Catholic.


Catcher Chase Anselment, Meadowdale.


Infielders Casey Locker, Ferndale; John Boire, Yelm; Eric Lane, Port Angeles; Landon Scott, Kennewick; Tyler Cherin, West Seattle.


Outfielders Luke Loftus, Kennewick; Erich Armstrong, Franklin Pierce; Spencer Rogers, Issaquah.


Second team


Pitchers David Olson, Auburn; Jay Fox, Southridge; Devlin Payton, Timberline; Nathan Burch, Hazen.


Catchers Kevin Whitehead, Franklin Pierce; Maxx Garrett, Kamiakin.


Infielders Cal Towey, Eastside Catholic; Andy Bethel, Seattle Prep; David Olson, Auburn.


Outfielders Sean Rehon, Auburn Riverside; Andrew Mendenhall, Southridge.


Honorable mention



Pitchers
Colton Brown, Auburn; Adrian Sampson, Skyline; Jason Jones, Kamiakin; Phillip Lange, Ferndale; Seth Haehl, Eastmont.


Catchers Joe Driver, Kennewick; Kyle Sutherland, Issaquah.


Infielders Kevin Allan, West Valley (Yakima); Travis Shreve, Auburn; James Robbins, Shorecrest; Spencer Downs, Kelso.


Outfielders Spencer Hannah, Ferndale; Jesus Morgan, Kelso; Mike Jones, North Thurston; Phillip Caldwell, Kelso.


2A



Player of the year
Kevin Komstadius, East Valley (Yakima).


Coach of the year Gary Hatch, Sehome.


First team



Pitchers
Jared Vera, Sehome; Kevin Komstadius, East Valley (Yakima); Jacob Overbay, W.F. West (Chehalis).


Catcher Ryan Williams, Sehome.


Infielders Jake Fife, Selah; Bryndon Ecklund, Elma; Jared Fritz, Ridgefield; Kevin Komstadius, East Valley (Yakima).


Outfielders Bryan Peterson, West Valley (Spokane); Josh Spears, Lakewood; Conor Long, Sehome.


Second team



Pitchers
Matt Minium, Mark Morris; Andy Vennum, West Valley (Spokane); Brian Van Wert, Fife.


Catcher Brian Van Wert, Fife.


Infielders Tommy Edwards, Cedarcrest; Derrick Webb, Ephrata; Anthony Pitsch, Sehome; Kevin Elkins, East Valley (Yakima).


Outfielders Travis Boman, Hockinson; Bryan Housden, Centralia; Charlie Voth, Lynden.


Honorable mention



Pitchers
Tyler Lesko, Ephrata; Bryce Flamand, Pullman; Travis Cook, Cedarcrest; Justin Windsor, Selah; Tyler Sullivan, Kingston.


Catchers Zack Halverson, Bellingham; Dakota Bunce, Cedarcrest; Shon Valdez, Othello.


Infielders Jon Matos, River Ridge; Michael Takemura, Bellingham; Robert Pehl, W.F. West (Chehalis).


Outfielders Tyler Druffel, Pullman; Bobby Lee Pottenger, East Valley (Yakima); Cody Ray, W.F. West (Chehalis); Jake Robinett, Archbishop Murphy; Kyle Macy, Anacortes.


1A



Player of the year
Ryan Knutz, Rochester.


Coach of the year Jerry Striegel, Rochester.


First team



Pitchers
Jordan Everson, Rochester; Alex Phillips, Tenino; Tyler Ford, Freeman.


Catcher Ryan Knutz, Rochester.


Infielders Chris Pierce, Kalama; Dennin Harding, River View; Tyler Ford, Freeman; Kyle Stillar, Lakeside; Kyle Taylor, Bellevue Christian.


Outfielders Nate Eppich, Connell; Jacob Kitteman, Freeman; Ethan Flory, Naches Valley.


Second team


Pitchers Nich Dohman, Goldendale; Dennin Harding, River View; Kye Winter, Orting; Thomas Wilcox, Naches Valley.


Catcher Jake Graham, Lakeside (Nine Mile Falls).


Infielders Justin Calhoun, Vashon Island; Nick Dohman, Goldendale; Chad Van Berkum, Nooksack Valley.


Outfielders Josh Moss, Tenino; Mike Murray, Castle Rock; Patrick Philley, Charles Wright.


Honorable mention



Pitchers
Corey Brundridge, Kiona-Benton; Roy Figueroa, Chelan; Jacob Conklin, Tenino; Nick Laroy, Kalama; Willy Hansen, Meridian.


Catchers Jake Sullivan, Freeman; Mike Laroy, Kalama; Tom Schumaker, Vashon Island.


Infielder Austin Benson, Brewster.


Outfielders Beau Barnes, Freeman; Chris Allman, Vashon Island; Frank Carpenter, Montesano; Kyle Douchette, Chimacum; Jeremy Bohnett, Bellevue Christian; Nate Haile, Naches Valley.


2B



Player of the year
Nathan Burres, Northwest Christian (Lacey).


Coach of the year Don Heinze, Northwest Christian (Lacey).


First team



Pitchers
Marcus Fazzari, DeSales; Nathan Burres, Northwest Christian (Lacey); Tanner Larson, Seattle Lutheran.


Catcher Matt Wujek, DeSales.


Infielders Kevin Baffney, DeSales; Tyson Stephens, Adna; Robbie Alter, La Salle; Tommy Quinby, Ocosta.


Outfielders Jeremy Harper, Mossyrock; Tyler Henry, Asotin; Brandon Austin, Rainier Christian.


Second team



Pitchers
Brandon Austin, Rainier Christian; Creighton Alfrod, Asotin; Trevor Kindell, Adna.


Catcher Preston Turk, Northwest Christian (Lacey).


Infielders Tanner Larson, Seattle Lutheran; Pat Richard, DeSales; Robbie Groeschell, Northwest Christian (Lacey); Robert Langloss, Kittitas.


Outfielders Nick Pettit, Adna; Ryan Schulz, Reardan; Tyler Johnson, Northwest Christian (Lacey).


Honorable mention



Pitcher
Lane Gillman, Tacoma Baptist.


Catcher Peter Wagner, Adna.


1B



Player of the year
Tucker Guglielmino, Northport.


Coach of the year Keith Samplawski, Lake Quinault.


First team



Pitchers
Johnny Boggs, Wishkah Valley; Travis Todd, Odessa; Kyle Richardson, Pateros; Tucker Guglielmino, Northport.


Catcher Ryan Mickelson, Lake Quinault.


Infielders Dillon Dombrowski, Northport; Kyle Richardson, Pateros; Tucker Guglielmino, Northport; Michael Mayton, Lake Quinault; Travis Todd, Odessa.


Outfielders Josiah Rhoades, Lake Quinault; Joey Haggberg, Touchet; Nick Jacobs, Colton.


Honorable mention



Pitchers
Michael Mayton, Lake Quinault; Brian Pisca, Touchet; Chris Christiansen, Lake Quinault; Nick Jacobs, Colton.


Catchers Jake Druffel, Colton; Marshall Byerley, Touchet.


Infielder Nick Heitstuman, Colton.


Outfielders Brock Slocum, Garfield-Palouse; Chase Druffel, Colton; Dillon Drombowski, Northport; Jordan Hughes, Almira/Coulee-Hartline.

Leave a comment Comments
*
We welcome comments. Please keep them civil, short and to the point. ALL CAPS, spam, obscene, profane, abusive and off topic comments will be deleted. Repeat offenders will be blocked. Thanks for taking part and abiding by these simple rules.

JavaScript is required to post comments.

Follow the comments on this post with RSS 2.0