The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

Archives: Feb. 2008

Feb.
29th

Ferris wins

Ferris beat Bellarmine Prep 75-60 and will play Federal Way for the state championship at 7 p.m. Saturday.


Bellarmine’s Abdul Gaddy scored 29 points and Avery Bradley had 17.


Four Saxons scored in double figures, led by Jared Karstetter’s 23 points. Jeff Minnerly had 18, DeAngelo Casto had 16 and Shawn Stockton had 15.

Feb.
29th

Class 4A schedule and results from the Tacoma Dome

Washington Class 4A boys basketball tournament

At Tacoma Dome



Friday’s games

Consolation bracket


Franklin 63, Snohomish 45

Richland 63, Kentridge 56

Lincoln 46, Shadle Park 39

Edmonds-Woodway 59, Foss 44

Semifinals

Federal Way 69, Decatur 60, OT

Ferris 75, Bellarmine Prep 60


Saturday’s games

Franklin (23-3) vs. Richland (21-9), 11:30 a.m. (5th-8th place)

Lincoln (24-5) vs. Edmonds-Woodway (21-5), 1:30 p.m. (4th-7th place)

Decatur (22-7) vs. Bellarmine Prep (24-4), 3:30 p.m. (3rd-6th place)

Federal Way (21-6) vs. Ferris (28-0), 7 p.m. (championship)


Washington

Read more »

Feb.
29th

Class 1A schedule and results from Yakima

Washington Class 1A boys basketball tournament

At Yakima SunDome



Friday’s games

Consolation bracket


Cedar Park Christian 48, Toledo 40

King’s 62, Lake Roosevelt 58

Brewster 48, Vashon Island 36

Connell 55, Granger 46

Semifinals

River View 47, White Swan 44

Charles Wright 54, Bellevue Christian 52


Saturday’s games

Cedar Park Christian (16-8) vs. King’s (22-6), 9 a.m. (5th-8th place)

Brewster (18-11) vs. Connell (22-4), noon (4th-7th place)

White Swan (21-6) vs. Bellevue Christian (22-4), 3:30 p.m. (3rd-6th place)

River View (23-3) vs. Charles

Read more »

Feb.
29th

Class 2B schedule and results from Spokane

Washington Class 2B boys basketball tournament

at Spokane Arena



Friday’s games

Consolation bracket


Wellpinit 54, NW Christian (Lacey) 46

Bear Creek 42, St. George’s 39

Darrington 52, LaConner 50

Wahkiakum 63, Lind-Ritzville 33

Semifinals

NW Christian (Colbert) 57, Liberty Bell 42

Toutle Lake 39, Riverside Christian 31


Saturday’s games

Wellpinit vs. Bear Creek, noon (5th-8th place)

Wahkiakum vs. Darrington, 1:45 p.m. (4th-7th place)

Liberty Bell vs. Riverside Christian, 3:30 p.m. (3rd-6th place)

NW Christian (Colbert) vs. Toutle Lake, 6 p.m. (championship)


Washington

Read more »