The Prep Blog

Covering high school sports in Tacoma, Pierce County and the South Sound

NOTICE: The Prep Blog has moved.

With the launch of our new website, we've moved The Prep Blog.
Visit the new section.

All-state volleyball team

Post by Eric Williams on Dec. 29, 2006 at 12:35 pm with No Comments »
December 29, 2006 12:35 pm

The 2006 all-state teams, selected by a statewide panel of sportswriters coordinated by René Ferrán of the Tri-City Herald:


Class 4A


MVP — Kady Try, Mead


Coach of year — Judy Kight, Mead


FIRST TEAM


Hitters — Alex Dowling, Bellarmine Prep; Chantilly Watson, Spanaway Lake; Kady Try, Mead; Megan Amundson, Stanwood; Savannah Feist, Kentwood.


Setters — Katie Tribley, Wenatchee; Haleigh Adkins, Rogers (Puyallup); Karyn Mockel, Mead.


Libero — Anya Silva, Kentwood.


SECOND TEAM


Hitters — Meagan Ganzer, Tahoma; Jessica Brunt, Evergreen (Vancouver); Ashleigh Pollard, Rogers (Puyallup); Erica Ehlo, Lewis & Clark; Katie Gysler, Redmond; Katie Tribley, Wenatchee.


Setter — Laurie Yearout, Lewis & Clark.


Libero — Theresia Dever, Central Kitsap.


HONORABLE MENTION


Hitters — Mandy Saintz, Bothell; Lindsey Wodrich, Richland; Melissa Liechty, Central Kitsap; Sara Todorovich, Walla Walla.


Setters — Joelle Perez, Heritage; Leslie Ihnot, Redmond; Tarah Petrick, Monroe.


Libero — Catherine Cloakley, Skyview.


Class 3A


MVP — Hannah Stuart, Bainbridge


Coach of year — Joanne Gilligan, Bishop Blanchet


FIRST TEAM


Hitters — Stephanie Slatt, Kennedy; Hannah Stuart, Bainbridge; Alysha Cook, Kennewick; Bizzy Williams, Skyline; Allison Buck, Camas.


Setters — Megan Augustavo, Bishop Blanchet; Megan McBride, Auburn Mountainview.


Libero — Molly Donahue, Shorecrest.


SECOND TEAM


Hitters — Megan McBride, Auburn Mountainview; Brittany Quick, Hanford; Malia Ibarra, North Thurston; Bridget Logan, Bishop Blanchet; Casi Schwisow, Issaquah.


Setters — Anne Demme, Columbia River; Therese Martinez, Capital.


Libero — Kelsie Butts, Southridge.


HONORABLE MENTION


Hitters — Lauren Curtis, Bishop Blanchet; Tashayla Ray, Ingraham.


Setters — Rachel Moran, Kennedy; Anna Herold, Shorecrest; Kristin Barott, Hanford.


Liberos — Briauna Fisher, Bishop Blanchet; Rebecca Sager, Holy Names.


Class 2A


MVP — Allyson Powell, Selah


Coach of year — Kay Aberle, Selah


FIRST TEAM


Hitters — Kealey Johnston, Grandview; Cristin Richards, Tumwater; Grethe Vogel, Pullman; Santia Sanders, River Ridge; Courtney Hutchins, Selah.


Setters — Allyson Powell, Selah; Ryann Carter, Fife.


Libero — Allie Gotz, Archbishop Murphy.


SECOND TEAM


Hitters — Claire Raap, Prosser; Kayla Standish, Ellensburg; Jessi Roberts, Lynden; Shyra Hoffman, R.A. Long; Danielle Cook, North Mason.


Setters — Chanté Bottineau, Grandview; Courtney VanBrocklin, Mount Baker; Emily Sampson, Tumwater.


Libero — Katie Hinrichs, Pullman.


HONORABLE MENTION


Setter — Patti Reeves, Archbishop Murphy.


Liberos — Ashleigh Marquette, Tumwater; Stefany Doering, Burlington-Edison.


Class 1A


MVP — Lauren Mellor, Colfax


Coach of year — Sue Doering, Colfax


FIRST TEAM


Hitters — Hannah Velling, Cascade Christian; Kailey Trautman, King’s; Lauren Mellor, Colfax; Emily Damschen, Castle Rock; Julie Hawkins, Connell; Kelli Tikker, Lakeside (Nine Mile Falls).


Setters — Taylor Rico, Cle Elum; Amanda Kimsey, River View.


Libero — Sarah Moen, Montesano.


SECOND TEAM


Hitters — Haley Abbott, Cedar Park Christian; Kaiti Harris, Chelan; Jordan Monasmith, Chewelah; Kimberly Mayhle, King’s; Sadie Lazzarini, Colfax.


Setters — Brianne Ryan, Lynden Christian; Lindsay Jelke, Lakeside (Nine Mile Falls).


Libero — Olivia Anderson, Cascade Christian.


HONORABLE MENTION


Setters — Brianna Frank, Cascade (Leavenworth); Heather Shulke, Castle Rock.


Libero — Andrea Uyence, King’s.


Class 2B


MVP — Carlee Marble, LaConner


Coach of year — Suzanne Marble, LaConner


FIRST TEAM


Hitters — Alyssa Hilby, Life Christian; Traci Linstrum, Davenport; Jacque Brown, Waterville; Sylvia Herrold, Naselle.


Setter — Carlee Marble, LaConner.


Libero – Casey Clark, DeSales.


SECOND TEAM


Hitters — Deanne Riffe, White Pass; Jaynie Hancock, LaConner; Kaitlin Hronek, Rainier Christian; Cora Kellerman, LaConner.


Setter — Mallory Mielke, Davenport.


Libero — Jessica Crow, Mossyrock.


HONORABLE MENTION


Setters — Megan Tompkins, DeSales; Denalie Preston, Toutle Lake.


Libero — Chelsi Friese, Willapa Valley.


Class 1B


MVP — Natalie Deking, Sprague-Harrington


Coach of year — Tammy Cronrath, Sprague-Harrington


FIRST TEAM


Hitters — Aryn Davis, Klickitat; Lindsay Dietzen, Moses Lake Christian; Emma Hefton, Crescent; Monica Kautz, Tahoma; Roni Jo Mielke, Sprague-Harrington.


Setters — Kady Kirkendall, Curlew; Natalie Deking, Sprague-Harrington.


Libero — Jade Williams, Neah Bay.


SECOND TEAM


Hitters — Amanda Grumbach, Curlew; Gretchen Scherzinger, Lopez Island; Chenise Pakootas, Inchelium; Jamie Larmer, Sprague-Harrington.


Setter — Kaiti Robinson, Tekoa-Oakesdale.

Categories:
Volleyball
Leave a comment Comments
*
We welcome comments. Please keep them civil, short and to the point. ALL CAPS, spam, obscene, profane, abusive and off topic comments will be deleted. Repeat offenders will be blocked. Thanks for taking part and abiding by these simple rules.

JavaScript is required to post comments.

Follow the comments on this post with RSS 2.0