Political Buzz

Talking WA politics.

NOTICE: Political Buzz has moved.

With the launch of our new website, we've moved Political Buzz.
Visit the new section.

258 candidates step forward to run in county

Post by John Henrikson / The News Tribune on June 10, 2011 at 5:45 pm |
June 10, 2011 5:59 pm

Today marks the end of filing week for candidates wishing to run for political office. In Pierce County, 258 candidates signed up by this afternoon’s deadline.

That’s a lot of people, but considering that there are almost 200 open slots, it means that most candidates will run unopposed.

Some quick hits:
• Out of 84 city and town races, 24 are contested and 10 have more than two candidates, requiring a primary.

• Out of the 46 school board races, 18 are contested and six will have a primary.

• Incumbents in the Pierce County Superior Court judgeship and two Port of Tacoma seats will have no opposition.

A handful of offices drew no candidates – including school board positions in Eatonville and Orting and board positions in several water, sewer and fire districts. The county auditor’s office will set a special filing period for those offices.

The full list is below, with candidates who filed since 5 p.m. yesterday in bold.


JurisdictionPositionName
Pierce Superior CourtJudge Position 10Gary Johnson
PORT OF TACOMACommissioner Pos. 3Don Johnson
PORT OF TACOMACommissioner Pos. 5Clare Petrich
CITY OF AUBURNCouncil Pos. 1Largo Wales
CITY OF AUBURNCouncil Pos. 3Bill Peloza
CITY OF AUBURNCouncil Pos. 5John Hayes Holman
CITY OF AUBURNCouncil Pos. 7Wayne Osborne
CITY OF AUBURNCouncil Pos. 7Frank Lonergan
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 2Mark A. Hamilton
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 4James Rackley
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 5Tom Watson
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 7Katrina Minton-Davis
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 7Quinn Dahlstrom
CITY OF BUCKLEYCouncil Pos. 4James Montgomery
CITY OF BUCKLEYCouncil Pos. 5Norm Irons
CITY OF BUCKLEYCouncil Pos. 6Milt Tremblay
CITY OF BUCKLEYCouncil Pos. 6Sandra Sundstrom
CITY OF BUCKLEYCouncil Pos. 7Marvin Sundstrom
CITY OF BUCKLEYCouncil Pos. 7Judy Tremblay
CITY OF BUCKLEYCouncil Pos. 7Bryan Howard
TOWN OF CARBONADOMayorRichie Morgan
TOWN OF CARBONADOMayorBrian Whitmore
TOWN OF CARBONADOCouncil Pos. 3Jay Argo
TOWN OF CARBONADOCouncil Pos. 3Steve Ellis
TOWN OF CARBONADOCouncil Pos. 4Wally Snover
TOWN OF CARBONADOCouncil Pos. 5Buck McBride
TOWN OF CARBONADOCouncil Pos. 5Sandi Carlson
CITY OF DUPONTMayorMichael Grayum
CITY OF DUPONTCouncil Pos. 4Penny Coffey
CITY OF DUPONTCouncil Pos. 5Kathleen Trotter
CITY OF DUPONTCouncil Pos. 6Michael (Mike) Courts
TOWN OF EATONVILLETreasurerMichael Schaub
TOWN OF EATONVILLECouncil Pos. 3Brenden Pierce
TOWN OF EATONVILLECouncil Pos. 4Abby Gribi
TOWN OF EATONVILLECouncil Pos. 5Jim Valentine
CITY OF EDGEWOODCouncil Pos. 1Paul L. Crowley
CITY OF EDGEWOODCouncil Pos. 2Mike Kelley, Jr.
CITY OF EDGEWOODCouncil Pos. 7Steve W. Cope
CITY OF FIFECouncil Pos. 1Richard Godwin
CITY OF FIFECouncil Pos. 2Winston Marsh
CITY OF FIFECouncil Pos. 2Tim Curtis
CITY OF FIFECouncil Pos. 4Pat Hulcey
CITY OF FIFECouncil Pos. 5Rob Cerqui
CITY OF FIFECouncil Pos. 7Barry D. Johnson
CITY OF FIFECouncil Pos. 7James A. Etchison
CITY OF FIFECouncil Pos. 7Lew Wolfrom
CITY OF FIRCRESTCouncil Pos. 3Bob Thaden
CITY OF FIRCRESTCouncil Pos. 4David M. Viafore
CITY OF FIRCRESTCouncil Pos. 5Hunter T. George
CITY OF GIG HARBORCouncil Pos. 4Robert (Bob) Frisbie
CITY OF GIG HARBORCouncil Pos. 4Kyle Rohrbaugh
CITY OF GIG HARBORCouncil Pos. 4Jill Guernsey
CITY OF GIG HARBORCouncil Pos. 5Ken Malich
CITY OF GIG HARBORCouncil Pos. 6Michael Perrow
CITY OF LAKEWOODCouncil Pos. 4Don Anderson
CITY OF LAKEWOODCouncil Pos. 6Marie Barth
CITY OF LAKEWOODCouncil Pos. 7Paul Bocchi
CITY OF MILTONMayorDebra Perry
CITY OF MILTONMayorCaleb Lewis
CITY OF MILTONMayorLeonard Sanderson
CITY OF MILTONCouncil Pos. 1Lois A. Zaroudny
CITY OF MILTONCouncil Pos. 4Aaron (AJ) Jones
CITY OF MILTONCouncil Pos. 6Jim Manley
CITY OF MILTONCouncil Pos. 7Robert C. Whalen
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 1Graham Hunt
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 3Ava Krogh
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 4Rickord (Ric) Fritz
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 4Jim Rutt
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 4Matthew McCullough
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 4David E. Middlekauff
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 4Rocky Bilyeu
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 5Guy S. (Sam) Colorossi
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 6Joshua Penner
CITY OF PACIFICMayorRichard Hildreth
CITY OF PACIFICMayorJohn C. Jones
CITY OF PACIFICCouncil Pos. 1Gary Hulsey
CITY OF PACIFICCouncil Pos. 3Clinton Steiger
CITY OF PACIFICCouncil Pos. 3Kevin M. Cline
CITY OF PACIFICCouncil Pos. 6Joshua Putnam
CITY OF PUYALLUPCouncil at LargeSteven Vermillion
CITY OF PUYALLUPCouncil at LargeChris McNutt
CITY OF PUYALLUPCouncil at LargeNicole Martineau
CITY OF PUYALLUPCouncil at LargeBill Rennie
CITY PUY-1Council Dist. 1 Pos. 1John Knutsen
CITY PUY-1Council Dist. 1 Pos. 2John Hopkins
CITY PUY-1Council Dist. 1 Pos. 2Tom C. Smillie
CITY PUY-1Council Dist. 1 Pos. 2Merv Swanson
CITY PUY-2Council Dist. 2 Pos. 1John Palmer
CITY PUY-2Council Dist. 2 Pos. 1Charley Stokes
CITY PUY-3Council Dist. 3 Pos. 1Thomas Jay (Tom) Swanson
CITY PUY-3Council Dist. 3 Pos. 1Robin Ordonez
CITY OF ROYCouncil Pos. 1William Llewellyn
CITY OF ROYCouncil Pos. 2Pam Raczykowski
CITY OF ROYCouncil Pos. 4Michelle R. Walker
TOWN OF RUSTONCouncil Pos. 3Jim Hedrick
TOWN OF RUSTONCouncil Pos. 5Dorothy Bailey
TOWN OF SOUTH PRAIRIECouncil Pos. 1James Frank
TOWN OF SOUTH PRAIRIECouncil Pos. 1Stu Terry
TOWN OF SOUTH PRAIRIECouncil Pos. 2Phillip S. Marshall
TOWN OF SOUTH PRAIRIECouncil Pos. 3Anthony (Tony) Caldwell
TOWN OF SOUTH PRAIRIECouncil Pos. 4James Frank
TOWN OF STEILACOOMCouncil Pos. 4Nancy E. Henderson
TOWN OF STEILACOOMCouncil Pos. 5Bruce E. Judson
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 4Jon Swanson
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 4Nancy M. Dumas
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 4Richard Lawson
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 5Cynthia (Cindi) Hochstatter
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 6Curt Brown
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 6Melony Kirkish
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 7Mike LeMaster
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 7Joseph (Joe) Gerace
CITY OF TACOMACouncil at Large Pos. 7David Arthur Boe
CITY OF TACOMACouncil at Large Pos. 7Michael (Mike) Hardy
CITY OF TACOMACouncil at Large Pos. 8Ryan Mello
CITY OF TACOMACouncil at Large Pos. 8Will Baker
CITY OF TACOMACivil Service Pos. 3Anita Latch
CITY OF TACOMACivil Service Pos. 3Kyle Jolibois
CITY TAC-1Council Dist. 1Karen Smitherman
CITY TAC-1Council Dist. 1Anders Ibsen
CITY TAC-1Council Dist. 1Carl Alexander
CITY TAC-1Council Dist. 1Joe Atkinson
CITY TAC-3Council Dist. 3Lauren Walker
CITY TAC-3Council Dist. 3Robert Hill
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 2Kent D. Keel
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 2Steve Smith
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 6Ken Campbell
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 6Chris Nye
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 6Carl J. Mollnow
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 7Howard Lee
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 7Caroline Belleci
TOWN OF WILKESONCouncil Pos. 1Ian Niles Galbraith
TOWN OF WILKESONCouncil Pos. 4Trisha Summers
TOWN OF WILKESONCouncil Pos. 5Terry Endsley
STEILACOOM HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 1Director Pos. 4Luis Jimenez
STEILACOOM HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 1Director Pos. 4Yoshie Wong
STEILACOOM HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 1Director Pos. 5Todd Hughes
STEILACOOM HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 1Director Pos. 5Samuel T. Scott
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 2Michael D. Powell
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 2Klaus Snyder
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 2Therese Ngo Pasquier
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 2Dane Looker
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 3Diana Seeley
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 3Pat Jenkins
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 3Klaus Snyder
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 5Kris Haynes
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 5Chris Ihrig
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 5Kathy (Rebar) Uphaus
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 3Scott Heinze
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 3Betsy Elgar
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 3Jerome (Jerry) Thorpe
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 3Kim Washington
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 3Andrew K. Milton
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 3Dexter Gordon
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 5Kim Golding
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 5Karen Vialle
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 5Kim Washington
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 5Joseph Devlin
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 5Kim Washington
CARBONADO HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 19Director Pos. 3Thomas Morgan
CARBONADO HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 19Director Pos. 4Adam Dixon
CARBONADO HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 19Director Pos. 5Sue McBride
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 1Christine Kilduff
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 3Annie Fitzsimmons
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 3Nick Tennison
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 4Mary Lu Dickinson
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 5Rick Maloney
SUMNER SCHOOL DISTRICT NO. 320Director Dist. 2Jeff DeMarre
SUMNER SCHOOL DISTRICT NO. 320Director Dist. 2Paul A. Bucich
SUMNER SCHOOL DISTRICT NO. 320Director Dist. 3Richard Hendricks
SUMNER SCHOOL DISTRICT NO. 320Director Dist. 4Casey Chamberlain
SUMNER SCHOOL DISTRICT NO. 320Director Dist. 4Ron Weigelt
DIERINGER SCHOOL DISTRICT NO. 343Director Dist. 2James Premo
DIERINGER SCHOOL DISTRICT NO. 343Director Dist. 5Corey Pawlak
ORTING SCHOOL DISTRICT NO. 344Director Dist. 4Elisabeth Bupp
ORTING SCHOOL DISTRICT NO. 344Director Dist. 5Sandi Shirley
ORTING SCHOOL DISTRICT NO. 344Director Dist. 5Kree Knopik
CLOVER PARK SCHOOL DISTRICT NO. 400Director Dist. 1Jose (Pepe) Salamanca
CLOVER PARK SCHOOL DISTRICT NO. 400Director Dist. 2Carole K. Jacobs
CLOVER PARK SCHOOL DISTRICT NO. 400Director Dist. 5Paul Wagemann
CLOVER PARK SCHOOL DISTRICT NO. 400Director Dist. 5Janet L. Caldwell
PENINSULA SCHOOL DISTRICT NO. 401Director Dist. 1Matthew Wilkinson
PENINSULA SCHOOL DISTRICT NO. 401Director Dist. 3Randal Wilhelmsen
PENINSULA SCHOOL DISTRICT NO. 401Director Dist. 4Jill Uddenberg
FRANKLIN PIERCE SCHOOL DISTRICT NO. 402Director Dist. 1Reva Palmer
FRANKLIN PIERCE SCHOOL DISTRICT NO. 402Director Dist. 3Mark Baumgarten
FRANKLIN PIERCE SCHOOL DISTRICT NO. 402Director Dist. 4Mary L. Sherman
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 2John L. Manning
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 4Joy A. Cook
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 4David Hamwey
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 4Rocky Carroll
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 4Rick E. Payne
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 5Brenda Rogers
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 5Elizabeth Satiacum
EATONVILLE SCHOOL DISTRICT NO. 404Director Dist. 1Paulette Gilliardi
EATONVILLE SCHOOL DISTRICT NO. 404Director Dist. 4Roger Andrascik
AUBURN SCHOOL DISTRICT NO. 408Director Dist. 1Ray Vefik
AUBURN SCHOOL DISTRICT NO. 408Director Dist. 2Carol Helgerson
AUBURN SCHOOL DISTRICT NO. 408Director Dist. 4Anne Baunach
WHITE RIVER SCHOOL DISTRICT NO. 416Director Dist. 2Susan McGuire
WHITE RIVER SCHOOL DISTRICT NO. 416Director Dist. 5Jean Rich Lacy
FIFE SCHOOL DISTRICT NO. 417Director Dist. 1Doug Fagundes
FIFE SCHOOL DISTRICT NO. 417Director Dist. 2Robert E. Scheidt
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 3Commissioner Pos. 3Daniel Rankin
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 3Commissioner Pos. 3Waylin L. McCurley
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 5Commissioner Pos. 2Penny L. Hulse
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 5Commissioner Pos. 2Randy Stephens
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 6Commissioner Pos. 3Rich Coleman
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 6Commissioner Pos. 5Larry Nelson
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 10Commissioner Pos. 1Greg Wambold
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 10Commissioner Pos. 1Kory Edwards
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 10Commissioner Pos. 3Dorothy Kephart
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 13Commissioner Pos. 3Paul L. Johnson
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 13Commissioner Pos. 3Rod Wertman
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 14Commissioner Pos. 3Larry Overland
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 14Commissioner Pos. 3John W. Campbell
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 16Commissioner Pos. 1Frank (Mr. G.) Grubaugh
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 16Commissioner Pos. 3Raymond Lamoureux
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 16Commissioner Pos. 5Keith Davies
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 17Commissioner Pos. 3John Sebastian
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 17Commissioner Pos. 4Daniel Morris
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 18Commissioner Pos. 3Shelley Jackson
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 18Commissioner Pos. 4Joachim (Joe) Pestinger
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 21Commissioner Pos. 1Gerry W. Gustafson
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 21Commissioner Pos. 1Lloyd Hamilton
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 22Commissioner Pos. 4Edward (Ed) Egan
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 22Commissioner Pos. 4Victor Proulx
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 22Commissioner Pos. 4Patrick McElligott
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 22Commissioner Pos. 4Rick Kilbourn
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 22Commissioner Pos. 6Rick Kuss
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 23Commissioner Pos. 3Teri Farcy
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 26Commissioner Pos. 1James Harte
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 26Commissioner Pos. 3Michael L. Smith
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 27Commissioner Pos. 2Laura Worley
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 27Commissioner Pos. 2Dale R. Porterfield
ANDERSON ISLAND PARK AND RECREATION DISTCommissioner Pos. 1William P. Spears
ANDERSON ISLAND PARK AND RECREATION DISTCommissioner Pos. 2Chuck Hinds
ANDERSON ISLAND PARK AND RECREATION DISTCommissioner Pos. 5Carol Paschal
KEY PENINSULA METROPOLITAN PARK DISTCommissioner Pos. 1Mark Michel
KEY PENINSULA METROPOLITAN PARK DISTCommissioner Pos. 5Kip Clinton
METROPOLITAN PARK DISTRICT OF TACOMACommissioner Pos. 4Andrea Smith
METROPOLITAN PARK DISTRICT OF TACOMACommissioner Pos. 4Jon Ketler
METROPOLITAN PARK DISTRICT OF TACOMACommissioner Pos. 5Erik Hanberg
METROPOLITAN PARK DISTRICT OF TACOMACommissioner Pos. 5Jerome (Jerry) Thorpe
PENINSULA METROPOLITAN PARK DISTRICTCommissioner Pos. 5Randy Boss
PENINSULA METROPOLITAN PARK DISTRICTCommissioner Pos. 5Andrew G. Morrison
PENINSULA METROPOLITAN PARK DISTRICTCommissioner Pos. 5Curtis L. Hancock
PENINSULA METROPOLITAN PARK DISTRICTCommissioner Pos. 5Ashlee Lehnert
CLEAR LAKE WATER DISTRICTCommissioner Pos. 1Robert (Bob) Popek
EAST GIG HARBOR WATER DISTRICTCommissioner Pos. 2Gretchen Russell
EAST GIG HARBOR WATER DISTRICTCommissioner Pos. 3Roger Telsey
ELBE WATER DISTRICTCommissioner Pos. 1Jackie R. Chappell
ELKHORN WATER DISTRICTCommissioner Pos. 1Marla Kowal
KAPOWSIN WATER DISTRICTCommissioner Pos. 2Tricia Hodge
KAPOWSIN WATER DISTRICTCommissioner Pos. 3Jeff Scott
KAPOWSIN WATER DISTRICTCommissioner Pos. 3Tricia Hodge
LAKEWOOD WATER DISTRICTCommissioner Pos. 3John S. Korsmo, Jr.
MCKENNA WATER DISTRICTCommissioner Pos. 1Georgina L. Miller
VALLEY WATER DISTRICTCommissioner Pos. 1Ted L. Miller

*
The News Tribune now uses Facebook commenting on selected blogs. See editor's column for more details. Commenters are expected to abide by terms of service for Facebook as well as commenting rules for thenewstribune.com. Report violators to webmaster@thenewstribune.com.