Political Buzz

Talking WA politics.

NOTICE: Political Buzz has moved.

With the launch of our new website, we've moved Political Buzz.
Visit the new section.

More candidates file for local offices

Post by John Henrikson / The News Tribune on June 8, 2011 at 5:55 pm with No Comments »
June 8, 2011 5:55 pm

Day three of filing week saw new candidates emerge for city, town, school board and special district elected offices in Pierce County.

As of 5 p.m., 152 candidates had filed. Filing week wraps up Friday. For more information on the process and to see a list of open positions, go to the county elections web site. Read on for a list of candidates (new names in bold) .


JurisdictionRaceCandidate
Pierce Superior CourtJudge Position 10Gary Johnson
PORT OF TACOMACommissioner Pos. 3Don Johnson
PORT OF TACOMACommissioner Pos. 5Clare Petrich
CITY OF AUBURNCouncil Pos. 1Largo Wales
CITY OF AUBURNCouncil Pos. 3Bill Peloza
CITY OF AUBURNCouncil Pos. 5John Hayes Holman
CITY OF AUBURNCouncil Pos. 7Wayne Osborne
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 2Mark A. Hamilton
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 4James Rackley
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 5Tom Watson
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 7Katrina Minton-Davis
CITY OF BONNEY LAKECouncil Pos. 7Quinn Dahlstrom
CITY OF BUCKLEYCouncil Pos. 4James Montgomery
CITY OF BUCKLEYCouncil Pos. 6Milt Tremblay
TOWN OF CARBONADOMayorRichie Morgan
TOWN OF CARBONADOMayorBrian Whitmore
TOWN OF CARBONADOCouncil Pos. 5Buck McBride
CITY OF DUPONTMayorMichael Grayum
CITY OF DUPONTCouncil Pos. 4Penny Coffey
CITY OF DUPONTCouncil Pos. 5Kathleen Trotter
CITY OF DUPONTCouncil Pos. 6Michael (Mike) Courts
TOWN OF EATONVILLETreasurerMichael Schaub
TOWN OF EATONVILLECouncil Pos. 3Brenden Pierce
TOWN OF EATONVILLECouncil Pos. 4Abby Gribi
TOWN OF EATONVILLECouncil Pos. 5Jim Valentine
CITY OF EDGEWOODCouncil Pos. 2Mike Kelley, Jr.
CITY OF EDGEWOODCouncil Pos. 7Steve W. Cope
CITY OF FIFECouncil Pos. 1Richard Godwin
CITY OF FIFECouncil Pos. 2Winston Marsh
CITY OF FIFECouncil Pos. 4Pat Hulcey
CITY OF FIFECouncil Pos. 5Rob Cerqui
CITY OF FIRCRESTCouncil Pos. 3Bob Thaden
CITY OF FIRCRESTCouncil Pos. 4David M. Viafore
CITY OF GIG HARBORCouncil Pos. 5Ken Malich
CITY OF GIG HARBORCouncil Pos. 6Michael Perrow
CITY OF LAKEWOODCouncil Pos. 4Don Anderson
CITY OF LAKEWOODCouncil Pos. 6Marie Barth
CITY OF LAKEWOODCouncil Pos. 7Paul Bocchi
CITY OF MILTONCouncil Pos. 1Lois A. Zaroudny
CITY OF MILTONCouncil Pos. 6Jim Manley
CITY OF MILTONCouncil Pos. 7Robert C. Whalen
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 1Graham Hunt
CITY OF ORTINGCouncil Pos. 4Rickord (Ric) Fritz
CITY OF PACIFICMayorRichard Hildreth
CITY OF PACIFICCouncil Pos. 1Gary Hulsey
CITY OF PACIFICCouncil Pos. 3Clinton Steiger
CITY OF PACIFICCouncil Pos. 6Joshua Putnam
CITY OF PUYALLUPCouncil at LargeSteven Vermillion
CITY OF PUYALLUPCouncil at LargeChris McNutt
CITY OF PUYALLUPCouncil at LargeNicole Martineau
CITY PUY-1Council Dist. 1 Pos. 1John Knutsen
CITY PUY-1Council Dist. 1 Pos. 2John Hopkins
CITY PUY-1Council Dist. 1 Pos. 2Tom C. Smillie
CITY PUY-2Council Dist. 2 Pos. 1John Palmer
CITY PUY-3Council Dist. 3 Pos. 1Thomas Jay (Tom) Swanson
CITY PUY-3Council Dist. 3 Pos. 1Robin Ordonez
CITY OF ROYCouncil Pos. 1William Llewellyn
CITY OF ROYCouncil Pos. 2Pam Raczykowski
TOWN OF RUSTONCouncil Pos. 3Jim Hedrick
TOWN OF SOUTH PRAIRIECouncil Pos. 1James Frank
TOWN OF STEILACOOMCouncil Pos. 4Nancy E. Henderson
TOWN OF STEILACOOMCouncil Pos. 5Bruce E. Judson
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 4Jon Swanson
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 4Nancy M. Dumas
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 5Cynthia (Cindi) Hochstatter
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 6Curt Brown
CITY OF SUMNERCouncil Pos. 7Mike LeMaster
CITY OF TACOMACouncil at Large Pos. 7David Arthur Boe
CITY OF TACOMACouncil at Large Pos. 8Ryan Mello
CITY OF TACOMACivil Service Pos. 3Anita Latch
CITY TAC-1Council Dist. 1Karen Smitherman
CITY TAC-3Council Dist. 3Lauren Walker
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 2Kent D. Keel
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 2Steve Smith
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 6Ken Campbell
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 7Howard Lee
CITY OF UNIVERSITY PLACECouncil Pos. 7Caroline Belleci
TOWN OF WILKESONCouncil Pos. 1Ian Niles Galbraith
TOWN OF WILKESONCouncil Pos. 4Trisha Summers
STEILACOOM HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 1Director Pos. 4Luis Jimenez
STEILACOOM HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 1Director Pos. 5Todd Hughes
STEILACOOM HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 1Director Pos. 5Samuel T. Scott
YELM COMMUNITY SCHOOLS DISTRICT NO. 2School Board Director #1Dave Pratt
YELM COMMUNITY SCHOOLS DISTRICT NO. 2School Board Director #2Donna Edwards
YELM COMMUNITY SCHOOLS DISTRICT NO. 2School Board Director #3Denise Hendrickson
YELM COMMUNITY SCHOOLS DISTRICT NO. 2School Board Director #5William F. Hauss
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 2Michael D. Powell
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 2Klaus Snyder
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 3Diana Seeley
PUYALLUP SCHOOL DISTRICT NO. 3Director Pos. 5Kris Haynes
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 3Scott Heinze
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 3Betsy Elgar
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 3Jerome (Jerry) Thorpe
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 5Kim Golding
TACOMA SCHOOL DISTRICT NO. 10Director Pos. 5Karen Vialle
CARBONADO HISTORICAL SCHOOL DIST. NO. 19Director Pos. 5Sue McBride
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 1Christine Kilduff
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 3Annie Fitzsimmons
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 3Nick Tennison
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 4Mary Lu Dickinson
UNIVERSITY PLACE SCHOOL DISTRICT NO. 83Director Pos. 5Rick Maloney
SUMNER SCHOOL DISTRICT NO. 320Director Dist. 4Casey Chamberlain
ORTING SCHOOL DISTRICT NO. 344Director Dist. 5Sandi Shirley
CLOVER PARK SCHOOL DISTRICT NO. 400Director Dist. 2Carole K. Jacobs
CLOVER PARK SCHOOL DISTRICT NO. 400Director Dist. 5Paul Wagemann
PENINSULA SCHOOL DISTRICT NO. 401Director Dist. 1Matthew Wilkinson
PENINSULA SCHOOL DISTRICT NO. 401Director Dist. 3Randal Wilhelmsen
PENINSULA SCHOOL DISTRICT NO. 401Director Dist. 4Jill Uddenberg
FRANKLIN PIERCE SCHOOL DISTRICT NO. 402Director Dist. 1Reva Palmer
FRANKLIN PIERCE SCHOOL DISTRICT NO. 402Director Dist. 4Mary L. Sherman
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 2John L. Manning
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 4Joy A. Cook
BETHEL SCHOOL DISTRICT NO. 403Director Dist. 5Brenda Rogers
EATONVILLE SCHOOL DISTRICT NO. 404Director Dist. 1Paulette Gilliardi
AUBURN SCHOOL DISTRICT NO. 408Director Dist. 1Ray Vefik
AUBURN SCHOOL DISTRICT NO. 408Director Dist. 4Anne Baunach
WHITE RIVER SCHOOL DISTRICT NO. 416Director Dist. 2Susan McGuire
FIFE SCHOOL DISTRICT NO. 417Director Dist. 1Doug Fagundes
FIFE SCHOOL DISTRICT NO. 417Director Dist. 2Robert E. Scheidt
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 3Commissioner Pos. 3Daniel Rankin
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 6Commissioner Pos. 3Rich Coleman
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 6Commissioner Pos. 5Larry Nelson
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 10Commissioner Pos. 1Greg Wambold
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 10Commissioner Pos. 3Dorothy Kephart
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 14Commissioner Pos. 3Larry Overland
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 16Commissioner Pos. 1Frank (Mr. G.) Grubaugh
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 16Commissioner Pos. 3Raymond Lamoureux
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 17Commissioner Pos. 3John Sebastian
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 17Commissioner Pos. 4Daniel Morris
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 18Commissioner Pos. 4Joachim (Joe) Pestinger
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 21Commissioner Pos. 1Gerry W. Gustafson
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 22Commissioner Pos. 4Edward (Ed) Egan
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 22Commissioner Pos. 4Victor Proulx
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 22Commissioner Pos. 4Patrick McElligott
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 22Commissioner Pos. 6Rick Kuss
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 23Commissioner Pos. 3Teri Farcy
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 26Commissioner Pos. 3Michael L. Smith
FIRE PROTECTION DISTRICT NO. 27Commissioner Pos. 2Laura Worley
ANDERSON ISLAND PARK AND RECREATION DISTCommissioner Pos. 1William P. Spears
ANDERSON ISLAND PARK AND RECREATION DISTCommissioner Pos. 2Chuck Hinds
ANDERSON ISLAND PARK AND RECREATION DISTCommissioner Pos. 5Carol Paschal
KEY PENINSULA METROPOLITAN PARK DISTCommissioner Pos. 1Mark Michel
METROPOLITAN PARK DISTRICT OF TACOMACommissioner Pos. 4Andrea Smith
METROPOLITAN PARK DISTRICT OF TACOMACommissioner Pos. 5Erik Hanberg
PENINSULA METROPOLITAN PARK DISTRICTCommissioner Pos. 5Randy Boss
EAST GIG HARBOR WATER DISTRICTCommissioner Pos. 2Gretchen Russell
EAST GIG HARBOR WATER DISTRICTCommissioner Pos. 3Roger Telsey
ELBE WATER DISTRICTCommissioner Pos. 1Jackie R. Chappell
ELKHORN WATER DISTRICTCommissioner Pos. 1Marla Kowal
KAPOWSIN WATER DISTRICTCommissioner Pos. 3Jeff Scott
LAKEWOOD WATER DISTRICTCommissioner Pos. 3John S. Korsmo, Jr.
MCKENNA WATER DISTRICTCommissioner Pos. 1Georgina L. Miller
VALLEY WATER DISTRICTCommissioner Pos. 1Ted L. Miller

Leave a comment Comments
*
We welcome comments. Please keep them civil, short and to the point. ALL CAPS, spam, obscene, profane, abusive and off topic comments will be deleted. Repeat offenders will be blocked. Thanks for taking part and abiding by these simple rules.

Follow the comments on this post with RSS 2.0